Giza 86Giza 89 ve Giza 90 pamuklarının lif uzunluğu Amerikan Supima pamuğuna benzemektedir ve 33mm civarındadır. Dünyaca meşhur, Giza 45Giza 70Giza 88 pamuklarının lif uzunluğu ise 33mm den daha uzundur. Bu pamuklar doğal özellikleri elyaf boyu ve mukavemet değerleri ile üretilen ipliklere özel dayanıklılık katarak ipekli niteliğinde pamuklu kumaş üretimine olanak sağlar. Mısır’a Tanrının lütfu diyebileceğimiz Nil Nehri boyunca alüvyonlu topraklarda yetişen uzun ve ekstra uzun elyaf Giza pamukları, havaların daha soğuk olduğu Mart ayında ekilir,  Eylül’de hasatı gerçekleştirilerek çırçırlara gönderilir, yeni sezon ihracatı Ekim sonu- Kasım başı başlar.

Dünyanın 1 numaralığı pamuğu olarak adlandırılan ”Giza Pamuğu”, Mısır’ın, Nil Nehri etrafından yetişen, Giza bölgesinden, çıkmaktadır. Bu bölgenin coğrafi yapısı ve iklim koşulları bu kaliteli pamuğun yetişmesini sağlamaktadır. Sahara çölünün kuru ve sıcak ortamında Nil Nehri bir vaha gibi ortaya çıkarak, normalin dışında bir iklim koşulları yaratmaktadır ve meşhur Giza Pamuğunun üretilmesine olanak sağlamaktadır. Nil Nehri etrafında kışın oldukça az yağmur yağar, Ekim ayından Nisan ayına kadar ortalama 190mm yağmur düşer, bu süre zarfında 1-2 gün çok şiddetli yağmur yağmaktadır. %60-70 civarı yüksek bir nem oranına sahiptir. Derece olarak ılıman bir iklim geçirir ve kış aylarında bile gün içerisinde çok fazla ısı farklılığı yaşanmaz.

Pamuk balyaları üzerindeki işaretlemede kullanılan mürekkebin rengi her sezon değiştirilerek farklı sezon ürünlerin birbirlerinden göz kontrolü ile ayrılması sağlanır. Kullanıcıları rekabette üstün kılmak üzere Mısır pamuklarının asırlardır süregelen kalite farkını tüketicileri korumak amacıyla üretilmiş bir ticari markadır.   Markanın sahibi ALCOTEXA, Cotton Egypt Association-Mısır Pamuk Birliği’ni kurarak Giza pamuğu tedarik zincirindeki lisans sahibi tüm ulusal ve uluslararası şirketlerle ürünlerini teşvik etmeyi hedeflemiştir.

157 tel kumaşlarımız, Giza 86 sertifikalıdır.

Giza Cotton a.k.a. Egyptian Cotton is known as one of the finest cotton types in the world. Giza Cotton is a luxurious cotton grown along the river Nile thanks to the particular climactic conditions and the fertility of the earth. The moist atmosphere of Nile’s delta provides the ideal conditions to raise long and fine cotton fibers. Giza Cotton has been renowned for centuries for its preciousness because it is usually handled by farmers and not by machines. So, the cotton remains soft as the fibers are not disturbed during harvest. Most types of Giza Cotton are classified as Extra Long Staple cotton (ELS) and ELS is turned into very fine, soft and lustrous yarn. So Giza Cotton is a type of Extra Long Staple cotton produced in Egypt and used by luxury and high end brands worldwide to make products which are soft, durable and superior. Giza Cotton is used mainly for towels, bed sheets, cloth diapers, bathrobes, shirts, tents and tablecloths. There are many different variations of the Egyptian Giza Cotton. They are broken into 2 main groups; Long staple fibres – Giza 80, Giza 83, Giza 85, Giza 86, Giza 89 and Extra Long Staple fibres – Giza 45, Giza 70, Giza 87, Giza 88. Among these, Giza 45 is the most famous one for its superior properties. 

× Canlı Sohbet